2017 National Sport Stacking Championships - Saturday 16 September

Stackers from around the country descend on Whanganui for the final sanctioned tournament for 2017, and the chance to become a National Sport Stacking Champion.  Stackers have been working all year towards this competition, hands will fly as stacks are completed faster than ever meaning records and titles change hands.

Competition is open to everyone, with our Novice section enabling those new to the sport to compete alongside seasoned stackers, facing the same thrill of a competition whilst striving for goals and records amongst those of equal experience.

Whanganui is home to a fast-growing, ever evolving, stacking community, and stackers of all ages and abilities will compete. Novice stackers spend the day immersed in practicing with our experienced stackers, and although competition is fierce, camaraderie is high. Tips and tricks are passed on freely, and individuals are encouraged and supported every step of the way.

This is a fun filled family event. Competitors and spectators alike will be enthralled as the day progresses. You can be certain that cups and records will fly as our experienced stackers vie to beat their own times, as well as those of their closest competitors, and many of our Novice Stackers will find that by the end of the day, they too will be setting records in their own division.

Individual 3-3-3 , 3-6-3 and Cycle ● Doubles Cycle ● Parent Child Doubles Cycle  ● 3-6-3 Timed Relay ● Stack Of Champions (time permitting).

This tournament will be held at Whanganui Girls College Gymnasium, Jones St, Whanganui East, Whanganui. Spectators may join the sport stackers, instructors and volunteers from 9.30am.

Links to register for the National Sport Stacking Championships will be available on this page in July.

 

 

*********

The 2016 Central Districts Sport Stacking Tournament was held on Saturday, 10 September at Whanganui Girls' College Gymnasium, Whanganui and included a Novice division. Congratulations to all competitors! The top five Overall were 1. Caleb Arthur from Marton; 2. Nathan Carter from Wellington; 3. Ashley Foster from Auckland; 4. Ben Flighty from Feilding; and 5. Jasmine Anthony from Whanganui. The five Novice winners were 1. Henry Carver from Whanganui; 2. Cade Knight from Whanganui; 3. Maia Kaua from Whanganui; 4. Stella Warner from Whanganui; and 5. Eva Patching from Whanganui.

Huge thanks must go to the generous sponsors of the tournament. Please support whenever possible:

Thank you also to all the wonderful volunteers who helped make this a successful tournament.

 

**********

The 2015 Central Districts Sport Stacking Championships were held on Saturday, 19 September at Wanganui Girls' College Gymnasium, Wanganui and included a Novice division. Congratulations to all competitors! The top three Overall were 1. Ben Flighty from Feilding; 2. Philip Kananghinis from Upper Hutt; and 3. Nicolas Kananghinis from Upper Hutt.

Huge thanks must go to the generous sponsors of the tournament. Please support whenever possible:

Thank you also to all the wonderful volunteers who helped make this a successful tournament. The full results are below.

 

Tournament Results - Experienced

Male Individual All Around Results (Combined 3-3-3, 3-6-3 and Cycle Stack)

Place: Name: Age Division: Time: Gap:
1 Ben Flighty | New Zealand   17-18 M   9.781  
2 Philip Kananghinis | New Zealand   13-14 M   9.944 +0.163  
3 Nicolas Kananghinis | New Zealand   13-14 M   10.677 +0.896  
4 Nathan Carter | New Zealand   13-14 M   11.258 +1.477  
5 Nathan Johnson | New Zealand   9-10 M   12.035 +2.254  
6 Caleb Mills | New Zealand   13-14 M   13.120 +3.339  
7 Caleb Smith | New Zealand   17-18 M   13.178 +3.397  
8 Arama King | New Zealand   11-12 M   16.225 +6.444  
9 Jonathan Mills | New Zealand   11-12 M   20.164 +10.383  
10 Blair Arthur | New Zealand   45-59 C   21.102 +11.321  
11 Harry Hawtree | New Zealand   9-10 M   25.209 +15.428  
12 Abraham Mills | New Zealand   7-8 M   27.063 +17.282  
13 Ian Kerr | New Zealand   45-59 C   27.132 +17.351  
14 Nathan Hawtree | New Zealand   35-44 C   28.288 +18.507  

Female Individual All Around Results (Combined 3-3-3, 3-6-3 and Cycle Stack)

Place: Name: Age Division: Time: Gap:
1 Sarina Wang | New Zealand   11-12 F   11.778  
2 Allanah Millar | New Zealand   13-14 F   12.611 +0.833  
3 Jasmine Anthony | New Zealand   13-14 F   13.557 +1.779  
4 Anjolie Funaki | New Zealand   11-12 F   14.184 +2.406  
5 Sophia Arthur | New Zealand   9-10 F   15.746 +3.968  
6 Brooklyn Millar | New Zealand   13-14 F   15.762 +3.984  
7 Elizabeth Kananghinis | New Zealand   9-10 F   16.491 +4.713  
8 Kathryn Fleming | New Zealand   11-12 F   18.492 +6.714  
9 Catherine Kananghinis | New Zealand   9-10 F   20.272 +8.494  
10 Marie Arthur | New Zealand   45-59 C   25.520 +13.742  
11 Jenny Mills | New Zealand   45-59 C   26.283 +14.505  
12 Mel Hawtree | New Zealand   35-44 C   26.769 +14.991  
13 Hazel Engert-rodgers | New Zealand   9-10 F   26.873 +15.095  
14 Brontie Arthur | New Zealand   6U F   27.088 +15.310  
15 Reeve Watson | New Zealand   9-10 F   27.562 +15.784  
16 Amanda Engert | New Zealand   35-44 C   28.101 +16.323  
17 Sharlene Millar | New Zealand   35-44 C   31.536 +19.758  
18 Helen Fleming | New Zealand   45-59 C   31.970 +20.192  
19 Kayla Arthur | New Zealand   6U F   35.733 +23.955  

Male Individual Overall Results

3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Ben Flighty | New Zealand | (1.477)
2. Philip Kananghinis | New Zealand | (1.824)
3. Caleb Smith | New Zealand | (1.864)
4. Nicolas Kananghinis | New Zealand | (2.055)
5. Caleb Mills | New Zealand | (2.349)
6. Jonathan Mills | New Zealand | (2.541)
7. Abraham Mills | New Zealand | (2.654)
8. Nathan Carter | New Zealand | (2.746)
9. Ian Kerr | New Zealand | (2.781)
10. Arama King | New Zealand | (3.012)
11. Blair Arthur | New Zealand | (3.088)
12. Harry Hawtree | New Zealand | (3.858)
13. Nathan Johnson | New Zealand | (3.873)
14. Nathan Hawtree | New Zealand | (4.451)
1. Nathan Johnson | New Zealand | (2.140)
2. Ben Flighty | New Zealand | (2.145)
3. Philip Kananghinis | New Zealand | (2.260)
4. Caleb Mills | New Zealand | (2.285)
5. Nathan Carter | New Zealand | (2.316)
6. Caleb Smith | New Zealand | (2.476)
7. Nicolas Kananghinis | New Zealand | (2.488)
8. Jonathan Mills | New Zealand | (3.151)
9. Arama King | New Zealand | (4.001)
10. Blair Arthur | New Zealand | (4.290)
11. Ian Kerr | New Zealand | (4.806)
12. Harry Hawtree | New Zealand | (5.253)
13. Nathan Hawtree | New Zealand | (5.766)
14. Abraham Mills | New Zealand | (8.747)
1. Philip Kananghinis | New Zealand | (5.860)
2. Nathan Johnson | New Zealand | (6.022)
3. Nicolas Kananghinis | New Zealand | (6.134)
4. Ben Flighty | New Zealand | (6.159)
5. Nathan Carter | New Zealand | (6.196)
6. Caleb Mills | New Zealand | (8.486)
7. Caleb Smith | New Zealand | (8.838)
8. Arama King | New Zealand | (9.212)
9. Blair Arthur | New Zealand | (13.724)
10. Jonathan Mills | New Zealand | (14.472)
11. Abraham Mills | New Zealand | (15.662)
12. Harry Hawtree | New Zealand | (16.098)
13. Nathan Hawtree | New Zealand | (18.071)
14. Ian Kerr | New Zealand | (19.545)

Female Individual Overall Results

3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Sarina Wang | New Zealand | (1.697)
2. Allanah Millar | New Zealand | (2.224)
3. Anjolie Funaki | New Zealand | (2.259)
4. Jasmine Anthony | New Zealand | (2.372)
5. Brooklyn Millar | New Zealand | (2.772)
6. Sophia Arthur | New Zealand | (2.810)
7. Catherine Kananghinis | New Zealand | (2.963)
8. Elizabeth Kananghinis | New Zealand | (3.411)
9. Hazel Engert-rodgers | New Zealand | (3.449)
10. Kathryn Fleming | New Zealand | (3.466)
11. Reeve Watson | New Zealand | (3.590)
12. Jenny Mills | New Zealand | (3.709)
13. Marie Arthur | New Zealand | (3.802)
14. Mel Hawtree | New Zealand | (3.976)
15. Amanda Engert | New Zealand | (3.981)
16. Brontie Arthur | New Zealand | (4.117)
17. Helen Fleming | New Zealand | (4.447)
18. Sharlene Millar | New Zealand | (4.508)
19. Kayla Arthur | New Zealand | (5.521)
20. Hannah Mills | New Zealand | (12.970)
1. Sarina Wang | New Zealand | (2.271)
2. Allanah Millar | New Zealand | (2.765)
3. Jasmine Anthony | New Zealand | (2.986)
4. Brooklyn Millar | New Zealand | (3.204)
5. Elizabeth Kananghinis | New Zealand | (3.348)
6. Sophia Arthur | New Zealand | (3.391)
7. Kathryn Fleming | New Zealand | (3.757)
8. Anjolie Funaki | New Zealand | (3.885)
9. Catherine Kananghinis | New Zealand | (4.210)
10. Brontie Arthur | New Zealand | (4.716)
11. Reeve Watson | New Zealand | (4.809)
12. Mel Hawtree | New Zealand | (5.393)
13. Hazel Engert-rodgers | New Zealand | (5.447)
14. Marie Arthur | New Zealand | (5.555)
15. Amanda Engert | New Zealand | (5.625)
16. Jenny Mills | New Zealand | (5.837)
17. Sharlene Millar | New Zealand | (6.063)
18. Helen Fleming | New Zealand | (6.326)
19. Kayla Arthur | New Zealand | (7.377)
20. Hannah Mills | New Zealand | (17.158)
1. Allanah Millar | New Zealand | (7.622)
2. Sarina Wang | New Zealand | (7.810)
3. Anjolie Funaki | New Zealand | (8.040)
4. Jasmine Anthony | New Zealand | (8.199)
5. Sophia Arthur | New Zealand | (9.545)
6. Elizabeth Kananghinis | New Zealand | (9.732)
7. Brooklyn Millar | New Zealand | (9.786)
8. Kathryn Fleming | New Zealand | (11.269)
9. Catherine Kananghinis | New Zealand | (13.099)
10. Marie Arthur | New Zealand | (16.163)
11. Jenny Mills | New Zealand | (16.737)
12. Mel Hawtree | New Zealand | (17.400)
13. Hazel Engert-rodgers | New Zealand | (17.977)
14. Brontie Arthur | New Zealand | (18.255)
15. Amanda Engert | New Zealand | (18.495)
16. Reeve Watson | New Zealand | (19.163)
17. Sharlene Millar | New Zealand | (20.965)
18. Helen Fleming | New Zealand | (21.197)
19. Kayla Arthur | New Zealand | (22.835)

Doubles Overall Results

Cycle
Place: Name: Age Division: Time: Gap:
1 Nicolas Kananghinis & Philip Kananghinis | New Zealand 14U 7.837  
2 Caleb Smith & Ben Flighty | New Zealand 18U 8.743 +0.906  
3 Nathan Johnson & Sarina Wang | New Zealand 12U 9.534 +1.697  
4 Josiah Arthur & (parent) | New Zealand Child/Parent 11+ 9.959 +2.122  
5 Jasmine Anthony & Nathan Carter | New Zealand 14U 10.507 +2.670  
6 Catherine Kananghinis & Elizabeth Kananghinis | New Zealand 10U 10.738 +2.901  
7 Allanah Millar & Brooklyn Millar | New Zealand 14U 10.769 +2.932  
8 Jonathan Mills & Josiah Arthur | New Zealand 16U 11.044 +3.207  
9 Caleb Mills & Caleb Arthur | New Zealand 16U 11.203 +3.366  
10 Anjolie Funaki & Sophia Arthur | New Zealand 12U 11.900 +4.063  
11 Abraham Mills & Arama King | New Zealand 12U 12.531 +4.694  
12 Jasmine Anthony & (parent) | New Zealand Child/Parent 11+ 13.363 +5.526  
13 Caleb Mills & (parent) | New Zealand Child/Parent 11+ 14.142 +6.305  
14 Allanah Millar & (parent) | New Zealand Child/Parent 11+ 16.164 +8.327  
15 Jonathan Mills & (parent) | New Zealand Child/Parent 11+ 16.213 +8.376  
16 Sophia Arthur & (parent) | New Zealand Child/Parent 10U 16.479 +8.642  
17 Reeve Watson & Hazel Engert-rodgers | New Zealand 10U 17.128 +9.291  
18 Blair Arthur & Marie Arthur | New Zealand 45+ 17.363 +9.526  
19 Ian Kerr & Amanda Engert | New Zealand 35+ 18.203 +10.366  
20 Tracey Anderson & Sharlene Millar | New Zealand 35+ 18.226 +10.389  
21 Reeve Watson & (parent) | New Zealand Child/Parent 10U 18.334 +10.497  
22 Kathryn Fleming & Samantha Fleming | New Zealand 14U 18.439 +10.602  
23 Brontie Arthur & (parent) | New Zealand Child/Parent 10U 18.536 +10.699  
24 Hazel Engert-rodgers & (parent) | New Zealand Child/Parent 10U 19.045 +11.208  
25 Harry Hawtree & (parent) | New Zealand Child/Parent 10U 20.182 +12.345  
26 Jenny Mills & Helen Fleming | New Zealand 45+ 20.722 +12.885  
27 Nathan Hawtree & Mel Hawtree | New Zealand 35+ 21.593 +13.756  
28 Kayla Arthur & Brontie Arthur | New Zealand 6U 33.560 +25.723  

Timed 3-6-3 Relay Overall Results

Timed 3-6-3
Place: Name: Age Division: Time: Gap:
1 Swag1 | New Zealand   18U   14.953  
2 Fast And Furious | New Zealand   14U   15.978 +1.025  
3 The All Blacks | New Zealand   12U   18.203 +3.250  
4 My Little Pony | New Zealand   14U   22.795 +7.842  
5 The Young Ones | New Zealand   12U   27.167 +12.214  
6 Stm Stackers | New Zealand   12U   28.744 +13.791  
7 The Wild Ones | New Zealand   45+   30.231 +15.278  
8 Parent Power | New Zealand   35+   32.774 +17.821  

Individual Finals Results

Division: 6U F
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Brontie Arthur | New Zealand | (4.117)
2. Kayla Arthur | New Zealand | (5.521)
3. Hannah Mills | New Zealand | (12.970)
1. Brontie Arthur | New Zealand | (4.716)
2. Kayla Arthur | New Zealand | (7.377)
3. Hannah Mills | New Zealand | (17.158)
1. Brontie Arthur | New Zealand | (18.255)
2. Kayla Arthur | New Zealand | (22.835)
Division: 7-8 M
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Abraham Mills | New Zealand | (2.654) 1. Abraham Mills | New Zealand | (8.747) 1. Abraham Mills | New Zealand | (15.662)
Division: 9-10 M
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Harry Hawtree | New Zealand | (3.858)
2. Nathan Johnson | New Zealand | (3.873)
1. Nathan Johnson | New Zealand | (2.140)
2. Harry Hawtree | New Zealand | (5.253)
1. Nathan Johnson | New Zealand | (6.022)
2. Harry Hawtree | New Zealand | (16.098)
Division: 9-10 F
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Sophia Arthur | New Zealand | (2.810)
2. Catherine Kananghinis | New Zealand | (2.963)
3. Elizabeth Kananghinis | New Zealand | (3.411)
4. Hazel Engert-rodgers | New Zealand | (3.449)
5. Reeve Watson | New Zealand | (3.590)
1. Elizabeth Kananghinis | New Zealand | (3.348)
2. Sophia Arthur | New Zealand | (3.391)
3. Catherine Kananghinis | New Zealand | (4.210)
4. Reeve Watson | New Zealand | (4.809)
5. Hazel Engert-rodgers | New Zealand | (5.447)
1. Sophia Arthur | New Zealand | (9.545)
2. Elizabeth Kananghinis | New Zealand | (9.732)
3. Catherine Kananghinis | New Zealand | (13.099)
4. Hazel Engert-rodgers | New Zealand | (17.977)
5. Reeve Watson | New Zealand | (19.163)
Division: 11-12 M
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Jonathan Mills | New Zealand | (2.541)
2. Arama King | New Zealand | (3.012)
1. Jonathan Mills | New Zealand | (3.151)
2. Arama King | New Zealand | (4.001)
1. Arama King | New Zealand | (9.212)
2. Jonathan Mills | New Zealand | (14.472)
Division: 11-12 F
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Sarina Wang | New Zealand | (1.697)
2. Anjolie Funaki | New Zealand | (2.259)
3. Kathryn Fleming | New Zealand | (3.466)
1. Sarina Wang | New Zealand | (2.271)
2. Kathryn Fleming | New Zealand | (3.757)
3. Anjolie Funaki | New Zealand | (3.885)
1. Sarina Wang | New Zealand | (7.810)
2. Anjolie Funaki | New Zealand | (8.040)
3. Kathryn Fleming | New Zealand | (11.269)
Division: 13-14 F
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Allanah Millar | New Zealand | (2.224)
2. Jasmine Anthony | New Zealand | (2.372)
3. Brooklyn Millar | New Zealand | (2.772)
1. Allanah Millar | New Zealand | (2.765)
2. Jasmine Anthony | New Zealand | (2.986)
3. Brooklyn Millar | New Zealand | (3.204)
1. Allanah Millar | New Zealand | (7.622)
2. Jasmine Anthony | New Zealand | (8.199)
3. Brooklyn Millar | New Zealand | (9.786)
Division: 13-14 M
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Philip Kananghinis | New Zealand | (1.824)
2. Nicolas Kananghinis | New Zealand | (2.055)
3. Caleb Mills | New Zealand | (2.349)
4. Nathan Carter | New Zealand | (2.746)
1. Philip Kananghinis | New Zealand | (2.260)
2. Caleb Mills | New Zealand | (2.285)
3. Nathan Carter | New Zealand | (2.316)
4. Nicolas Kananghinis | New Zealand | (2.488)
1. Philip Kananghinis | New Zealand | (5.860)
2. Nicolas Kananghinis | New Zealand | (6.134)
3. Nathan Carter | New Zealand | (6.196)
4. Caleb Mills | New Zealand | (8.486)
Division: 15-16 M
3-3-3 3-6-3 Cycle
Division: 17-18 M
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Ben Flighty | New Zealand | (1.477)
2. Caleb Smith | New Zealand | (1.864)
1. Ben Flighty | New Zealand | (2.145)
2. Caleb Smith | New Zealand | (2.476)
1. Ben Flighty | New Zealand | (6.159)
2. Caleb Smith | New Zealand | (8.838)
Division: 35-44 C
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Mel Hawtree | New Zealand | (3.976)
2. Amanda Engert | New Zealand | (3.981)
3. Nathan Hawtree | New Zealand | (4.451)
4. Sharlene Millar | New Zealand | (4.508)
1. Mel Hawtree | New Zealand | (5.393)
2. Amanda Engert | New Zealand | (5.625)
3. Nathan Hawtree | New Zealand | (5.766)
4. Sharlene Millar | New Zealand | (6.063)
1. Mel Hawtree | New Zealand | (17.400)
2. Nathan Hawtree | New Zealand | (18.071)
3. Amanda Engert | New Zealand | (18.495)
4. Sharlene Millar | New Zealand | (20.965)
Division: 45-59 C
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Ian Kerr | New Zealand | (2.781)
2. Blair Arthur | New Zealand | (3.088)
3. Jenny Mills | New Zealand | (3.709)
4. Marie Arthur | New Zealand | (3.802)
5. Helen Fleming | New Zealand | (4.447)
1. Blair Arthur | New Zealand | (4.290)
2. Ian Kerr | New Zealand | (4.806)
3. Marie Arthur | New Zealand | (5.555)
4. Jenny Mills | New Zealand | (5.837)
5. Helen Fleming | New Zealand | (6.326)
1. Blair Arthur | New Zealand | (13.724)
2. Marie Arthur | New Zealand | (16.163)
3. Jenny Mills | New Zealand | (16.737)
4. Ian Kerr | New Zealand | (19.545)
5. Helen Fleming | New Zealand | (21.197)

Doubles Cycle Finals Results

Division: Child/Parent 11+
1. Josiah Arthur & (parent) | New Zealand (9.959)
2. Jasmine Anthony & (parent) | New Zealand (13.363)
3. Caleb Mills & (parent) | New Zealand (14.142)
4. Allanah Millar & (parent) | New Zealand (16.164)
5. Jonathan Mills & (parent) | New Zealand (16.213)
Division: Child/Parent 10U
1. Sophia Arthur & (parent) | New Zealand (16.479)
2. Reeve Watson & (parent) | New Zealand (18.334)
3. Brontie Arthur & (parent) | New Zealand (18.536)
4. Hazel Engert-rodgers & (parent) | New Zealand (19.045)
5. Harry Hawtree & (parent) | New Zealand (20.182)
Division: 6U
1. Kayla Arthur & Brontie Arthur | New Zealand (33.560)
Division: 10U
1. Catherine Kananghinis & Elizabeth Kananghinis | New Zealand (10.738)
2. Reeve Watson & Hazel Engert-rodgers | New Zealand (17.128)
Division: 12U
1. Nathan Johnson & Sarina Wang | New Zealand (9.534)
2. Anjolie Funaki & Sophia Arthur | New Zealand (11.900)
3. Abraham Mills & Arama King | New Zealand (12.531)
Division: 14U
1. Nicolas Kananghinis & Philip Kananghinis | New Zealand (7.837)
2. Jasmine Anthony & Nathan Carter | New Zealand (10.507)
3. Allanah Millar & Brooklyn Millar | New Zealand (10.769)
4. Kathryn Fleming & Samantha Fleming | New Zealand (18.439)
Division: 16U
1. Jonathan Mills & Josiah Arthur | New Zealand (11.044)
2. Caleb Mills & Caleb Arthur | New Zealand (11.203)
Division: 18U
1. Caleb Smith & Ben Flighty | New Zealand (8.743)
Division: 35+
1. Ian Kerr & Amanda Engert | New Zealand (18.203)
2. Tracey Anderson & Sharlene Millar | New Zealand (18.226)
3. Nathan Hawtree & Mel Hawtree | New Zealand (21.593)
Division: 45+
1. Blair Arthur & Marie Arthur | New Zealand (17.363)
2. Jenny Mills & Helen Fleming | New Zealand (20.722)

Timed 3-6-3 Relay Finals Results

Division: 12U
1. The All Blacks | New Zealand (18.203)
2. The Young Ones | New Zealand (27.167)
3. Stm Stackers | New Zealand (28.744)
Division: 14U
1. Fast And Furious | New Zealand (15.978)
2. My Little Pony | New Zealand (22.795)
Division: 18U
1. Swag1 | New Zealand (14.953)
Division: 35+
1. Parent Power | New Zealand (32.774)
Division: 45+
1. The Wild Ones | New Zealand (30.231)

In the event of a tie we will display the next fastest times as needed to break the tie.
Example: Name (fastest time) (2nd fastest time) (3rd fastest time)

 

Tournament Results - Novice

Male Individual All Around Results (Combined 3-3-3, 3-6-3 and Cycle Stack)

Place: Name: Age Division: Time: Gap:
1 Tate King | New Zealand   13-14 M   16.099  
2 Divnesh Dayal | New Zealand   13-14 M   16.559 +0.460  
3 Gryffen King | New Zealand   13-14 M   19.092 +2.993  
4 Oliver Cable | New Zealand   11-12 M   21.227 +5.128  
5 Noah Radford-houshangi | New Zealand   11-12 M   22.100 +6.001  
6 Regan Lambert | New Zealand   11-12 M   25.121 +9.022  
7 Mackenzie Lee | New Zealand   9-10 M   29.478 +13.379  
8 Cohen Forster | New Zealand   9-10 M   30.312 +14.213  
9 Ashton Mooney | New Zealand   7-8 M   49.434 +33.335  

Female Individual All Around Results (Combined 3-3-3, 3-6-3 and Cycle Stack)

Place: Name: Age Division: Time: Gap:
1 Simmone Sarup | New Zealand   11-12 F   17.276  
2 Neve Duxfield | New Zealand   11-12 F   18.788 +1.512  
3 Nicole Kenny | New Zealand   11-12 F   21.606 +4.330  
4 Madeline Sollitt | New Zealand   11-12 F   22.961 +5.685  
5 Emma Howarth | United Kingdom   25-34 C   25.652 +8.376  
6 Christina Kananghinis | New Zealand   6U F   29.600 +12.324  
7 Stephanie Robinson | United Kingdom   19-24 C   31.172 +13.896  
8 Brianna Aldridge | New Zealand   13-14 F   32.124 +14.848  
9 Ajah Reign Lambert | New Zealand   7-8 F   35.920 +18.644  

Male Individual Overall Results

3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Tate King | New Zealand | (2.198)
2. Gryffen King | New Zealand | (2.642)
3. Oliver Cable | New Zealand | (3.115)
4. Divnesh Dayal | New Zealand | (3.592)
5. Cohen Forster | New Zealand | (3.684)
6. Regan Lambert | New Zealand | (3.842)
7. Noah Radford-houshangi | New Zealand | (4.153)
8. Mackenzie Lee | New Zealand | (4.426)
9. Ashton Mooney | New Zealand | (5.596)
1. Tate King | New Zealand | (2.690)
2. Divnesh Dayal | New Zealand | (3.423)
3. Oliver Cable | New Zealand | (4.065)
4. Gryffen King | New Zealand | (4.364)
5. Noah Radford-houshangi | New Zealand | (4.932)
6. Mackenzie Lee | New Zealand | (5.576)
7. Cohen Forster | New Zealand | (5.853)
8. Regan Lambert | New Zealand | (6.827)
9. Ashton Mooney | New Zealand | (8.412)
1. Divnesh Dayal | New Zealand | (9.544)
2. Tate King | New Zealand | (11.211)
3. Gryffen King | New Zealand | (12.086)
4. Noah Radford-houshangi | New Zealand | (13.015)
5. Oliver Cable | New Zealand | (14.047)
6. Regan Lambert | New Zealand | (14.452)
7. Mackenzie Lee | New Zealand | (19.476)
8. Cohen Forster | New Zealand | (20.775)
9. Ashton Mooney | New Zealand | (35.426)

Female Individual Overall Results

3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Neve Duxfield | New Zealand | (3.092)
2. Madeline Sollitt | New Zealand | (3.274)
3. Nicole Kenny | New Zealand | (3.440)
4. Simmone Sarup | New Zealand | (3.499)
5. Emma Howarth | United Kingdom | (3.679)
6. Stephanie Robinson | United Kingdom | (3.956)
7. Breanna Foley | New Zealand | (4.109)
8. Brianna Aldridge | New Zealand | (4.188)
9. Ajah Reign Lambert | New Zealand | (4.729)
10. Christina Kananghinis | New Zealand | (4.872)
1. Simmone Sarup | New Zealand | (3.592)
2. Neve Duxfield | New Zealand | (3.615)
3. Nicole Kenny | New Zealand | (4.146)
4. Crystal Garner | New Zealand | (4.900)
5. Emma Howarth | United Kingdom | (5.089)
6. Brianna Aldridge | New Zealand | (5.878)
7. Stephanie Robinson | United Kingdom | (6.173)
8. Christina Kananghinis | New Zealand | (6.248)
9. Madeline Sollitt | New Zealand | (6.315)
10. Ajah Reign Lambert | New Zealand | (6.563)
1. Simmone Sarup | New Zealand | (10.185)
2. Neve Duxfield | New Zealand | (12.081)
3. Breanna Foley | New Zealand | (13.049)
4. Madeline Sollitt | New Zealand | (13.372)
5. Nicole Kenny | New Zealand | (14.020)
6. Emma Howarth | United Kingdom | (16.884)
7. Christina Kananghinis | New Zealand | (18.480)
8. Stephanie Robinson | United Kingdom | (21.043)
9. Brianna Aldridge | New Zealand | (22.058)
10. Ajah Reign Lambert | New Zealand | (24.628)

Doubles Overall Results

Cycle
Place: Name: Age Division: Time: Gap:
1 Neve Duxfield & Simmone Sarup | New Zealand 12U 12.565  
2 Noah Radford-houshangi & Breanna Foley | New Zealand 12U 14.328 +1.763  
3 Oliver Cable & Divnesh Dayal | New Zealand 14U 14.484 +1.919  
4 Gryffen King & Tate King | New Zealand 14U 15.001 +2.436  
5 Emma Howarth & Stephanie Robinson | United Kingdom 19+ 16.691 +4.126  
6 Anne Guiniven & Nicole Kenny | New Zealand 12U 19.000 +6.435  
7 Kaila Rose Stevens & Crystal Garner | New Zealand 12U 19.552 +6.987  
8 Regan Lambert & Mackenzie Lee | New Zealand 12U 20.160 +7.595  
9 Ajah Reign Lambert & Ashton Mooney | New Zealand 8U 32.025 +19.460  

Timed 3-6-3 Relay Overall Results

Timed 3-6-3
Place: Name: Age Division: Time: Gap:
1 Final Element | New Zealand   14U   23.854  
2 The Tribe | New Zealand   12U   27.589 +3.735  
3 Skittles | New Zealand   12U   35.282 +11.428  
4 St Marys | New Zealand   12U   37.635 +13.781  

Individual Finals Results

Division: 6U F
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Christina Kananghinis | New Zealand | (4.872) 1. Christina Kananghinis | New Zealand | (6.248) 1. Christina Kananghinis | New Zealand | (18.480)
Division: 7-8 F
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Ajah Reign Lambert | New Zealand | (4.729) 1. Ajah Reign Lambert | New Zealand | (6.563) 1. Ajah Reign Lambert | New Zealand | (24.628)
Division: 7-8 M
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Ashton Mooney | New Zealand | (5.596) 1. Ashton Mooney | New Zealand | (8.412) 1. Ashton Mooney | New Zealand | (35.426)
Division: 9-10 M
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Cohen Forster | New Zealand | (3.684)
2. Mackenzie Lee | New Zealand | (4.426)
1. Mackenzie Lee | New Zealand | (5.576)
2. Cohen Forster | New Zealand | (5.853)
1. Mackenzie Lee | New Zealand | (19.476)
2. Cohen Forster | New Zealand | (20.775)
Division: 11-12 F
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Neve Duxfield | New Zealand | (3.092)
2. Madeline Sollitt | New Zealand | (3.274)
3. Nicole Kenny | New Zealand | (3.440)
4. Simmone Sarup | New Zealand | (3.499)
5. Breanna Foley | New Zealand | (4.109)
1. Simmone Sarup | New Zealand | (3.592)
2. Neve Duxfield | New Zealand | (3.615)
3. Nicole Kenny | New Zealand | (4.146)
4. Crystal Garner | New Zealand | (4.900)
5. Madeline Sollitt | New Zealand | (6.315)
1. Simmone Sarup | New Zealand | (10.185)
2. Neve Duxfield | New Zealand | (12.081)
3. Breanna Foley | New Zealand | (13.049)
4. Madeline Sollitt | New Zealand | (13.372)
5. Nicole Kenny | New Zealand | (14.020)
Division: 11-12 M
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Oliver Cable | New Zealand | (3.115)
2. Regan Lambert | New Zealand | (3.842)
3. Noah Radford-houshangi | New Zealand | (4.153)
1. Oliver Cable | New Zealand | (4.065)
2. Noah Radford-houshangi | New Zealand | (4.932)
3. Regan Lambert | New Zealand | (6.827)
1. Noah Radford-houshangi | New Zealand | (13.015)
2. Oliver Cable | New Zealand | (14.047)
3. Regan Lambert | New Zealand | (14.452)
Division: 13-14 F
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Brianna Aldridge | New Zealand | (4.188) 1. Brianna Aldridge | New Zealand | (5.878) 1. Brianna Aldridge | New Zealand | (22.058)
Division: 13-14 M
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Tate King | New Zealand | (2.198)
2. Gryffen King | New Zealand | (2.642)
3. Divnesh Dayal | New Zealand | (3.592)
1. Tate King | New Zealand | (2.690)
2. Divnesh Dayal | New Zealand | (3.423)
3. Gryffen King | New Zealand | (4.364)
1. Divnesh Dayal | New Zealand | (9.544)
2. Tate King | New Zealand | (11.211)
3. Gryffen King | New Zealand | (12.086)
Division: 19-24 C
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Stephanie Robinson | United Kingdom | (3.956) 1. Stephanie Robinson | United Kingdom | (6.173) 1. Stephanie Robinson | United Kingdom | (21.043)
Division: 25-34 C
3-3-3 3-6-3 Cycle
1. Emma Howarth | United Kingdom | (3.679) 1. Emma Howarth | United Kingdom | (5.089) 1. Emma Howarth | United Kingdom | (16.884)

Doubles Cycle Finals Results

Division: 8U
1. Ajah Reign Lambert & Ashton Mooney | New Zealand (32.025)
Division: 12U
1. Neve Duxfield & Simmone Sarup | New Zealand (12.565)
2. Noah Radford-houshangi & Breanna Foley | New Zealand (14.328)
3. Anne Guiniven & Nicole Kenny | New Zealand (19.000)
4. Kaila Rose Stevens & Crystal Garner | New Zealand (19.552)
5. Regan Lambert & Mackenzie Lee | New Zealand (20.160)
Division: 14U
1. Oliver Cable & Divnesh Dayal | New Zealand (14.484)
2. Gryffen King & Tate King | New Zealand (15.001)
Division: 19+
1. Emma Howarth & Stephanie Robinson | United Kingdom (16.691)

Timed 3-6-3 Relay Finals Results

Division: 12U
1. The Tribe | New Zealand (27.589)
2. Skittles | New Zealand (35.282)
3. St Marys | New Zealand (37.635)
Division: 14U
1. Final Element | New Zealand (23.854)

In the event of a tie we will display the next fastest times as needed to break the tie.
Example: Name (fastest time) (2nd fastest time) (3rd fastest time)

 

*******